sâmbătă, 24 aprilie 2010

Absolut.



Alerg de ceva vreme in speranta ca o sa ma regasesc..Inca nu am nici-un indiciu cu privire la locul unde ma aflu.M-am pierdut,undeva...si inca nu stiu cum sa dau de mine. Am incercat,dar in zadar...acum doar astept..momentul in care o sa sorb afectiunea,momentul in care voi fi eu ca absolut,momentul in care o sa imi gasesc linistea..momentul in care ma voi regasi.. Si chiar daca pentru toti vom fi doi straini,chiar daca voi sti numai eu,chiar daca nu-ti pasa,chiar daca nu vei sti...eu nu mai vreau nimic.Doar clipa,secunda,momentul in care o sa ating absolutul,infinitul,imposibilul...

vineri, 9 aprilie 2010

No words..


Am incercat sa scriu despre ceva...despre orice subiect bun de abordat..
Pur si simplu nu pot sa-mi asez cuvintele intr-un text cursiv..Nu mai am inspiratie,chef,nici timp..
Alte stari ciudate? Maybe..
Era vorba sa-mi gasesc un fel de echilibru..Pacat...a fugit,ca..nu l-am putut prinde din urma..Poate mi-l face careva cadou..Who knows..
Ce-am facut in ultima vreme?
Am pierdut vremea..A fost vacanta,si inca e,pana in urmatoarele 47 de ore(avand in vedere ca e 01:00 AM)
In aceasta vacanta fabuloasa am facut lucruri absolut banale si normale:m-am plimbat,am ras,am iesit la cafea/suc/bere,am cunoscut oameni,m-au apucat nervii,am criticat,am dansat,am dormit,am socializat si etc...Nimic prea interesant..
Si totusi vacanta asta se termina fara nimic iesit din comun..Cam ciudat..Mi se pare totusi prea linistit totul,prea anormal..pentru mine..
Totusi mai sunt 46 de ore si 57 de minunte...ar trebui sa profit de ele...

sâmbătă, 27 martie 2010

I really miss you..


Pe zi ce trece se incalzeste afara...si imi aduc aminte de niste momente frumoase..
Si de o vreme incoace tot ma uit prin niste fotografii, facute odata ... intr-o zi de vara,atunci cand eram prietene bune...
Imi aduc aminte de plimbarile noastre in afara orasului...de sucul "Pepsi",de gara,de soare,de discutiile noastre ciudate,de povesti si de tot ce ne lega...
Am si-acum vederea pe care mi-ai trimis`o in vara lui 2005 de la Constanta si vederile din excursia de la Vatra Dornei(2006) si tin minte si data aia gravata pe peretele din bloc...
Si imi e dor de entuziasmul tau infantil si rar,mi`e dor de seriozitate si replicile aspre date celorlalti,de sfaturile tale si de taria ta de caracter,de serile de vara cand ne plimbam pe straduta,de zilele insorite cand pierdeam vremea...pana si de parfumul tau mi`e dor...
Si ma intreb cateodata:
Oare iti mai aduci aminte de mine din cand in cand?
Oare tie iti e dor macar putin?
Cam siropoasa treaba asta...Si totusi ironia e ca ne-am departat dintr-un motiv neclar...cel putin din opinia mea...Anyway...

"A frenci chiss from mua"

duminică, 21 martie 2010

Sun....



Finally...E soare,e cald!
In ultimul timp duc lipsa de inspiratie...Probabil datorita vremii care m-a dat peste cap in ultimul timp..
Dar acum in sfarsit e soare!Cat am asteptat sa se incalzeaza.Prea multa iarna . . .strica!
Sun is rising again!

~Two weeks ..
And then:
I need a change!~

vineri, 12 martie 2010

O absenta,fara esenta...


Inevitabil.
A fost,s-a intamplat,s-a petrecut..

Omul este o fiinta emotionala.
-Eu sunt???
Psihicul controleaza ratiunea.
-Eu pot.
Mentalitatea conteaza.

-Pentru mine da.
"Optimismul" e cheia.

-Pentru mine e puterea.
Viata nu poate fi inteleasa.

-Nici eu nu o inteleg,dar o traiesc.
Fiecare incercare e o invatatura.
-Care pe mine ma si intareste.
Dupa o "lovitura",e bine sa zambesti.
-Eu inca rad,orice s-ar intampla!

joi, 4 martie 2010

O amintire....(S.)


Cred ca e timpul sa scriu despre tot ce-am simtit vreodata pentru tine...
Ai fost cel care imi dadea energie,singurul care ma facea sa zambesc,cel pentru care am simtit ca sentimentele,pot fi mult mai presus de ratiune...Erai startul meu,erai in fiecare gand,in fiecare vis,in fiecare rasuflare.
Mi-ai fost alaturi si m-ai suportat cu tot cu defectele mele si greselile de atunci.Mi se spunea mereu ca simt ceva mai mult decat prietenie pentru tine,dar vroiam sa cred ca pot si fara tine,ca esti un simplu amic...Pana intr`un moment.Cand m-ai lasat pur si simplu sa cad...si m-am cam izbit de realitate..
A fost momentul in care mi-am dat seama ce mult insemnai pentru mine..A fost cel mai ciudat lucru,ceva ce nu concepeam pana atunci,era chiar in fata mea.Simteam.Nu stiu daca a fost iubire,sincer,deoarece conceptiile mele despre dragoste la aceasta varsta sunt destul de clare:"Totul e trecator.";dar ai fost singurul caruia i-am spus: "Te iubesc." sincer,cu tot ce insemnam eu ca fiinta...si cu tot ce puteam simti pentru cineva.
Am lasat garda jos,ti-am permis orice...am renuntat la orgoliu,la tot.Pentru ce?Pentru tine,si pentru momentele cand te simteam langa mine,pentru momentele in care ma mangaiai,momentele in care imi zambeai,momentele in care ma cumprindeai in brate,acele momente cand ma simteam de neatins langa tine.
Si totusi "lucrurile" ne-au influentat,dupa parerea mea,mai ales pe tine...
Nu putea fi frumos...pur si simplu.
Din pacate ai distrus tot in mine,toate sentimentele,tot ce puteam simti,tot ce ma facea sa fiu umana....tot!Ajunsesem sa te urasc si sa te iubesc in acelasi timp.Si am decis sa ma retrag,pentru ca simteam ca luptam degeaba,singura si pentru ca nu ma mai respectam pe mine..M-am departat...si apoi vara ma facut sa-mi revin in oarecare masura,desi pe plan sentimental era un fel de gol...Dar ma simteam bine.
Nu iti reprosez nimic.Ai fost unul dintre cele mai frumoase lucruri care mi s-au intamplat.Am invatat destule din "experienta" asta.
In trecutul apropiat,imprejurarile ne-au readus impreuna,si pe moment am crezut ca de data asta poate fi frumos..dar n-a fost asa..
Si ceea ce e ciudat e faptul ca niciodata nu am ajuns sa ne cunoastem complet,sa ne descoperim unul pe celalalt....Asa a fost sa fie..
Dar n-am sa uit niciodata locul in care ne-am sarutat prima oara,momentele pentrecute,momentele in care aveai grija de mine si lucrurile pe care mi le-ai spus... n-am sa uit nimic.Toate au ramas..
Asta e tot ce imi amintea de tine,de noi,de tot ce-am trait:

- Vescan,Ligia,Dj Wicked-Intr-o alta viata
- Vama Veche-Ana
-Vescan-Pasari calatoare
-RimeZic-Cu gandul la ea
-Dan Balan-Despre tine cant
-Vesca,Ligia-El Ea
-Vescan feat. Ligia-Ultima ploaie
-Vikloth-Foc in ochi
-Ceilalti-Porubelul negru
-Exo-Suflet de gheata
-Scooby-Alaturi
-Scooby-Ce-a ramas
-Cretzu si Horia-Cameleon
-Blondie-Maria
Melodii pe care am plans,am ras,am tipat,am zambit...Si probabil asa a fost sa fie..si nu regret nimic din tot ce s-a intamplat!
Sa ai grija de tine!
Thanks for all the beautiful moments that we lived,for all memories...Someday we will remember...
"E ultima data cand despre tine cant..."
Defects.

luni, 1 martie 2010

It's finally March!


In sfarsit!E primavara...
In sfarsit pot sa respir...
In sfarsit mi-au mai trecut starile ciudate...
In sfarsit nu mai e frig...
Probabil era si timpul...
Asteptam anotimpul asta de prin ianuarie..Ma motiveaza oarecum.Chiar imi e dor sa pierd serile prin diferite locuri,unde,rad,depan amintiri si ma simt bine!
Pentru mine primavara asta,e un nou inceput...Trezirea din "hibernare"...
Cel putin in ultima luna am fost mult prea "bleaga",emotiva,plictisita,ciudata...De asta si ultimele mele postari au fost cam la fel..E timpul sa revnin la un "nou" normal.
E timpul sa las totul in urma,sa am doar amintiri,sa fiu din nou dispusa sa risc..Sa am un echilibru intre ratiune si sentiment..Cel mai dificil lucru,dupa ce m-am lasat condusa de ratiune...prea multa vreme..Evitand sa cred ca pot sa mai simt ceva..(9).
Oricum,daca chiar vrei,nimic nu e atat de imposibil pe cat pare..
Finally...
E primavara!

duminică, 28 februarie 2010

vineri, 26 februarie 2010

Interesant...






Citez reactia mea: "O gaina curajoasa s-a gandit sa vada imprejurimile.." :))
Mi s-a parut amuzant,mai ales datorita starilor mele din ultima vreme...

luni, 22 februarie 2010

Trouble


Ce m-as face daca nu as avea prieteni care sa ma bage in tot felul de chestii ciudate..si ma pun uneori in situatii si mai ciudate..?
Probabil as avea un fel de "viata" plicticoasa..si fara...nici`un haz..
Astazi de exemplu am avut "o surpriza cat casa"...Si era sa fac o gafa...cat orasul...
Noroc ca am avut destula "experienta" cu prietenii mei ...ca sa-mi dau seama cui i-a apartinut "supriza"..Desi pe moment...am crezut ca o sa vina potopul...M-am calmat..si am inteles "situatia".
Am primit la timp explicatiile si "instructiunile" pentru a nu face vreo.."prostioara"..
Desi,uneori avem senzatia ca prietenii ne incurca "mendrele" cred ca e cazul sa ne gandim ca probabil si noi...am facut "surprize" de genul,lor,candva,iar daca nu,probabil o sa avem "nevoie"...
Postarea este pentru o persoana foarte speciala...si sper ca data viitoare sa fie ceva mai precauta...
Dar,fara prieteni putin nebuni,zilele trec fara nici-un folos si fara putina distractie si "adrenalina" totul e prea banal.


:))
Never mind!

vineri, 19 februarie 2010

Open your mind (1)


-Confuza,
-Obosita,
-Mi`e somn,
-Mi`e dor de vara,
-Ma doare capul,
-Am fumat prea mult,
-Vreau o cafea,
-Am nevoie de energie,
-Am varsat o monstra de parfum,
-Vreau sa ma uit la un film,
-Nu mai fumez,
-Totusi stau pe scaun si scriu pe blog,
-Nu ma simt prea bine,
-Ma gandesc prea mult la chestii,
-Dar,totul trece,nu?
-Vreau sa citesc,
-Oare ce-i cu mine?
-Nu se mai termina iarnaa asta!
-Ce-i cu postarea asta?
-Azi e vineri,
-In sfarsit week`end.
-A venit Blinku' acasa(yeeee!),
-In noaptea asta o sa privesc tavanul cel "senin",
-In noaptea asta o sa fac "yoga",
-Noaptea e lunga,
-A fost fain azi!
-Trebuie sa-mi pun ordine in ganduri,
-Am vedenii?
-Sa nu razi daca citesti asta,
-Fara sens,
-Indiferenta?
-Sentiment,
-Chiar o sa incep sa ma uit la un film!
-Inca nu am luat-o pe campii...cu floricele...bla bla...
-Nu-mi place matematica,
-Vreau vacanta,
-Episodul 7 "
House MD",
-Am primit o maimuta,
-Seamana "izbitor" cu mine,
-Deci chiar o sa ma uit la un film,
-Desi inca ma doare capu'.
-Si vara..aia,nu mai vine?
-Am scrisul "cacaniu".


Astazi.

-Cafeaua...are reactii adverse...(Eu)


"Cand iubesti visezi sa zbori
Dar nu te lasa acei ingeri pazitori.."(Blink)

" Exista momente cand toate din capul tau te tin departe de tine,Departe de insule,de poze, de fumat,De ministerul extern...,Departe de tine, aproape de tine,Departe de tine, departe..."(Travka)

"Cad de 7 ori,ma ridic de 8"(Proverb chinezesc)

(Doar o zi)

luni, 15 februarie 2010

Mi`e dor de vara


Mi-e dor de-o seara de vara,
Si inca o tigara,
Cu o bere rece,
Fredonand aceleasi cantece..
In aceleasi locuri vechi
Scoase parca din povesti,
Iti mai amintesti?
In aceeasi scara veche,
Si acelasi timp ce trece...

(For her!)

duminică, 14 februarie 2010

Quotes...


"Dragostea: nebunie temporara ce poate fi vindecata prin casatorie." – Ambroise Bierce
"Dragostea este primul lucru capabil sa schimbe total viata unei persoane de la o clipa a alta." – Paulo Coelho
"Nu pot cunoaste adevarata dragoste, decat depasind-o. "– Mircea Eliade
"Sentiment care vine in galop si dispare in varful picioarelor."– Tudor Musatescu
"Inima are taine pe care nicio ratiune nu le patrunde." – Guy de Maupassant
"Intotdeauna exista ceva nebunie in dragoste. Dar intotdeauna exista ceva ratiune in nebunie." – Friedrich Nietzsche
"Vai de cel a carui inima nu a invatat din tinerete sa spere, sa iubeasca si sa aiba incredere in viata." – Joseph Conrad
"Fericirea este sensul si scopul vietii, singura tinta si finalul existentei umane" – Aristotel
"Poti sa fi nemultumit de inceputul de chelie sau poti sa te bucuri ca ai un cap pe umeri" – Timothy Miller
"Toate visele par imposibile pana cand le indeplineste cineva" – Barry Neil Kaufman
"Tu iti creezi urmatoarea clipa. Asta este realitatea "– Sarah Paddison
"Secretul succesului – cazi de 7 ori; te ridici de 8 "– Proverb chinez
"Ori gasim un drum, ori facem unul "– Hannibal
"Stiu ca am trait pentru că am simţit "-Anonim

sâmbătă, 13 februarie 2010

Artisti prin "Copy & Paste"

Stateam si citeam niste articole si am dat din greseala peste un forum,cu mai multe discutii.Discutia de "varf" era "Cum pot anulez click dreapta pentru 'Copy si Paste'?".So...am observat si eu,probabil,si tu,si voi ca foarte multi "artisti" devin atat de "filosofi si originali" prin gandurile si ideile altora incat te apuca groaza cand vezi o postarea de a ta,scrisa(de fapt copiata) pe un alt site...Postare pe care nici macar nu s-au deranjat sa o schimbe sau sa inclocuiasca o idee,cu una de-a lor,ci au lasat-o chiar identica.
Mai sunt si alte tipuri de "artisti":Cei care citesc si "fura" niste idei..(adica mai multe) sau vorbe/proverbe/versuri etc,pe care le scriu cursiv in continuarea textului dand de inteles ca si acestea sunt "operele" lor,fara macar a pune niste simple ghilimele ("..") pentru a da de inteles ca atunci,se reproduce intocmai un text,spus sau scris de cineva si care nu le apartine,dar prin care se regasesc(oarecum).
Am ales sa scriu postarea asta prin simplu fapt ca ma irita putin toata chestia asta,desi nu mi s-a intamplat personal,(cred),sau cel putin nu inca,(sau nu in mare parte),dar din ce in ce mai rar vezi o persoana care isi exprima singura trairile,fara "ajutor" prin gandurile celorlalti.Prea multi copii,mai ales,parca sunt "trasi la indigo",nu mai au idei proprii,imaginatie,originalitate,carcater catusi de putin...nimic..
Sau probabil doar mi se pare...

miercuri, 10 februarie 2010

"The good times begin again"..


E timpul,ca vremurile bune sa inceapa din nou..! Vremuri in care profitam de orice moment pentru a fi fericita.Alaturi de ei,cei care ma sustin indiferent de ceea ce fac,cei care ma vad la fel indiferent de cum ma vad ceilalti,cei care sunt alaturi de mine indiferent de starea "naspa" sau euforica pe care o am,cei care se tin de capul meu sa ies cu ei atunci cand sunt bosumflata doar pentru a ma scoate din starea asta,cei care ma fac sa rad,cei care ma incurajeaza atunci cand am vreo "dezamagire",cei care imi spun "Capul sus!",cei care ma suporta cu toate toanele mele foarte variate si cei care vin mereu atunci cand am nevoie de sustinere,cei carora le pasa. E un start nou!Cred si sper si e de-ajuns sa-i am pe ei!

Cum?



Trecuse jumatate de an,stii?Chiar sase luni fix..de cand nimeni si nimic nu m-a facut sa plang,sa fiu slaba,sa ma simt nesigura..Si deodata intr-una din zile,am "cazut emotional";am inceput sa plang;si plangeam...fara sa stiu,un motiv anume...doar pentru ca simteam o lipsa,un gol,o durere.
Pur si simplu realizam ca nu mai am nimic...Imi era dor sa am sentimente,sa fiu fericita pentru o singura clipa,sa am acele emotii....Imi dadusem seama ca in cele sase luni am trecut prin tot fara sa mai simt nimic...Eram ca o fantoma,desi aparent credeam ca imi e bine.Si dupa ce m-am "descarcat" am inceput sa rad,din nou,fara motiv,doar pentru ca asa mi-a venit.Si am realizat ca totusi incepusem sa simt din nou..si ca pana la urma timpul le-a rezolvat pe toate!